Kontakt kůže na kůži

06.06.2024

V minulém článku jsem vám nabídla různé tipy, které ke kojení neodmyslitelně patří, které může kojící žena aplikovat sama, které fungují a které zaručeně nic nestojí. Jedním a zároveň prvním bodem byl kontakt kůže na kůži. Pojďme se na něj podívat blíže. 

Kontakt kůže na kůži

✨ V současné době existuje množství studií, které dokazují, že ihned po porodu, ale i později, by matky měly být s miminkem v kontaktu kůže na kůži. Děťátko je nahé, případně jen v plence. V přímém kontaktu kůže na kůži je dítě klidnější, jeho tělesná teplota, srdeční činnost i dýchání jsou stabilnější a pozitivně se to odráží také na hladině cukru v krvi. A to není vše - kontakt kůže na kůži ihned po porodu umožňuje, aby se dítě osídlilo stejnými bakteriemi, jaké má jeho matka. Společně s kojením je toto osídlování považováno za velmi důležité pro prevenci vzniku alergií. Zajímavé, že? Pokud je dítě umístěno například do inkubátoru, jeho kůže a střeva se často osídlí bakteriemi, které se liší od mikroflóry matky. A to úplně nechceme...


Dnes už víme, že toto platí nejen pro donošené a zdravé děti, ale i pro předčasně narozené děti. Kontakt kůže na kůži a péče matky o dítě tzv. klokánkováním významně přispívají k prospěchu předčasně narozených dětí. Dokonce i děti, které potřebují kyslík, je možné mít v kontaktu kůže na kůži.
Když ale na chvilku zapomeneme, že kontakt kůže na kůži pozitivně ovlivňuje spoustu vitálních funkcí, to hlavní, co jsem vám chtěla říct je, že hlavně významně ovlivňuje kojení! :) Málokdo by věřil, že například pro navýšení tvorby mléka u kojící ženy je prvním doporučením právě kontakt kůže na kůži! Je to tak jednoduché a přitom tak zapomenuté, co myslíte?


Tak milé ženy... Ničeho se nebojte, oddejte se přírodě, svlékněte sebe, miminko a nechte pracovat ta kouzla, která nám, ženám, příroda nadělila.


Pokud hledáte podporu a informace o kojení, jsem tu pro vás. 🌸


Vytvořte si webové stránky zdarma!